Nejčastější chyby v bakalářských pracích

29.09.2023

Cítíte tlak při psaní bakalářské práce? Nebojte se, chápeme obrovský stres, který s sebou psaní bakalářky nebo diplomky přináší. Proto vám kryjeme záda! Udělali jsme si průzkum a našli nejčastější chyby, kterých se studenti při psaní bakalářské práce dopouštějí. Psaní bakalářské práce může být pro mnoho studentů náročným úkolem. Může se stát, že se budete topit v moři akademického žargonu a požadavků, které se zdánlivě mění každým dechem. Navzdory těmto výzvám je nutné si uvědomit, že klíč k úspěchu spočívá v přípravě. Čím dříve začnete na své bakalářské nebo diplomové práci pracovat, tím lépe.

Vyberte si to správné téma

Na začátek je třeba najít ideální téma pro vaši bakalářskou práci. Výběr nevhodného tématu vás může zavést na cestu naprostého chaosu a zmatku. Při výběru tématu se tedy ujistěte, že je relevantní pro váš obor a budete mu dostatečně rozumět. Věřte nám; nechcete se dostat do situace, kdy nebudete schopni svou diplomovou práci dopsat.

Dejte bakalářce originální název

A teď si pojďme promluvit o názvech! Víte, co se říká: "První dojem je všechno", a to se týká i názvu vaší bakalářské či diplomové práce. Vyvarujte se příliš obecných nebo příliš konkrétních názvů. Název by sice měl být konkrétní, ale zároveň vám poskytnout prostor pro případné změny. Vybrat chytlavý název, který ve čtenářích vzbudí zvědavost.


Osnova vám ušetří práci

Osnova bude vaším spolehlivým průvodcem při psaní bakalářské práce. Na osnově nešetřete - vložte do ní všechny potřebné detaily, aby bylo vaše psaní komplexní a efektivní. Vedení osnovy může znít nudně, ale umožní vám udržet si při psaní diplomové práce pořádek a soustředění. Věřte nám! Věnujte psaní osnovy trochu úsilí a ušetří vám to čas a stres v dalším průběhu. V případě potřeby v ní navíc můžete kdykoli detaily upravit.

I formátování se známkuje

Jedním z největších pádů mnoha autorů bakalářských prací je jejich nedostatečná pozornost věnovaná formátování. Věřte tomu nebo ne, ale způsob, jakým svou práci prezentujete, může ovlivnit vaši celkovou známku. Nenechte se však touto skutečností zastrašit! Jednoduše se řiďte pokyny pro formátování, které vám poskytla škola, a pečlivě dbejte na detaily, jako jsou znaky na konci řádku, odsazení a číslování. Věřte nám, že je lepší to zvládnout správně hned napoprvé, než se později vracet a opravovat.

Nezapomeňte na správné citace

Harvardský systém je záchranou, pokud jde o používání literárních zdrojů v bakalářské i diplomové práci. Jeho zvládnutí však může být složité. Máte problém správně citovat své zdroje nebo je uvést v seznamu literatury? Nebojte se! Existuje spousta dostupných zdrojů, které vám pomohou naučit se záludnosti harvardského systému. A nezapomeňte, že i když je důležité uvádět zdroje, nepřehánějte to s citacemi. Nezapomeňte správně parafrázovat a najít rovnováhu mezi citováním zdrojů a vyjádřením vlastních myšlenek.


Akademická mluva může být výzvou

Když už mluvíme o vyjadřování myšlenek, je důležité, abyste při psaní zachovali profesionální tón. Vyhněte se tomu, abyste používali jazyk v první osobě. Místo toho se snažte o neosobní vyjadřování a vyhněte se nadměrnému používání pasivních tvarů. Možná budete překvapeni, o kolik poutavější může být vaše psaní bakalářské práce pouhou úpravou stylu.

Čím dřív začnete, tím líp

Nakonec si promluvme o prokrastinaci. Víme, že je lákavé odkládat práci na bakalářské nebo diplomové práci na poslední chvíli, ale věřte nám - je to recept na katastrofu. Začít včas a nespěchat vám pomůže nejen vyhnout se stresu z toho, že všechno nacpete do několika dnů, ale také vám poskytne více času zaměřit se na důležité detaily, které by jinak mohly zapadnout. Takže všem budoucím absolventům: začněte včas, buďte organizovaní a svou bakalářskou práci zvládnete.

Pokud máte pocit, že je psaní na vás příliš nebo že vám už ujíždí vlak, nestrachujte se. Podívejte se, jak s námi můžete snadno a rychle dotáhnout psaní své bakalářské nebo diplomové práce ke hvězdám. Rezervujte si své místo včas, vyhnete se tím sezónnímu zdražováním a příplatkům za expresní zpracování.