Šablona: ultimátní pomocník pro formátování bakalářské práce

26.01.2023

Chystáte se psát bakalářskou či diplomovou práci a nevíte, jak si s formátováním poradit? Potom jste na správném místě! Sesumírovali jsme pro vás všechny důležité informace o šabloně, se kterou při psaní bakalářské práce ušetříte hodiny času. Pokud chcete mít bakalářskou práci o něco více bezstarostnou, čtěte dál. Níže na stránce pak najdete univerzální šablonu ke stažení zdarma.

Proč je formátování důležité?

Může se to zdát jako zbytečný detail, univerzity si ale potrpí na to, aby závěrečné práce splňovaly všechny formální náležitosti. Nesprávné formátování bakalářské práce je příčinou zhoršení známky, někdy dokonce mohou práci vrátit k opravě a pustit vás k obhajobě až v opravném termínu.

Každá univerzita, někdy i fakulta, má specifické požadavky na formátování bakalářských a diplomových prací, které se musí striktně dodržovat. Takže pokud nechcete jen doufat, že vaše bakalářka či diplomka bude pro univerzitu formálně akceptovatelná, nejspolehlivější volbou je použití oficiálně schválené "šablony" v MS Word.

Jak se šablona liší od normálního dokumentu?

Šablona má již připravené potřebné náležitosti předem a proto šetří čas s rutinními povinnostmi. Bylo by svízelné a poměrně namáhavé snažit se celý dokument připravit od nuly, pokud nejste profesionální korektor nebo sekretářka. Naštěstí existuje šablona v MS Word, která provede všechny potřebné úpravy bakalářské a diplomové práce během okamžiku. To znamená menší stres s tvorbou formalit a více času věnovaného skutečnému cíli bakalářské nebo diplomové práce!

Kde si šablonu stáhnout?

Není to žádná věda. Hotové soubory bývají k dispozici ke stažení na webech univerzit nebo v interním systému dané instituce. Začnete tedy hledat tam a během chvilky budete mít bakalářskou nebo diplomovou prací s přesným formátováním, které jistě projde prověrkou vaší vysoké školy

Ideální je psát do šablony hned ze startu

Nejlepší je stáhnout si šablonu na začátku psaní bakalářské či diplomové práce, aby byla práce snadnější a přehlednější. Vedoucí to navíc mají rádi, někteří dokonce nechtějí kontrolovat práce, které nejsou zpracované přímo v šabloně. Použít ji hned ze startu je proto výhodné na všech frontách.

Co když už píšu ve vlastním souboru?

Pokud už pracujete na bakalářské či diplomové práci a máte hotovou hrubou verzi, nesnažte se ji do šablony s hotovým formátováním jen překopírovat. Problém bude přenést grafy a tabulky s popisky, protože jejich oprava zdrží celý dokončovací proces. Když už se stalo, je lepší přenášet rozsáhlý soubor postupně po kapitolách a popisky k tabulkám a grafům zpracovat znovu - jinak totiž nebude jejich seznam vygenerovaný správně.

Finální kontrola

Ne vždy jsou všechny náležitosti šablony automaticky v pořádku. Vysoké školy meziročně aktualizují své formální požadavky na zpracování bakalářských prací, proto je potřeba zkontrolovat a případně opravit soubor ručně. Při dokončování práce buďte trpěliví a ještě jednou se podívejte, zda je všechno 100% v souladu s metodickými požadavky pro napsání bakalářské práce. Vyhnete se zbytečnému vracení a předělávání kvůli drobnostem.

Pokud vaše vysoká škola šablonu nemá nebo ji nemůžete najít, druhou nejlepší možností je univerzální šablona dole na stránce. Věřte, že když začnete s pevným základem, ušetříte si později hodiny, ne-li dny nepříjemných oprav a bolesti hlavy.

Šablona bakalářské a diplomové práce je zdarma stažení zde: